Künye

Platform: PC

 

Devasa online oyun sektörü, birkaç yıl öncesine göre hızlı bir yükselişe geçti. Bu konuda lokomotif olarak ipi göğüsleyen oyunlar şüphesiz World of Warcraft ve Everquest. Tabii ücretsiz oynandığı için internet kafelerde fırtınalar estiren Knight Online ve artık çok özel bir yerde, efsane konumunda olan Ultima Online’ı saymıyorum. Şimdi bu tayfaya bir de Knight Online’ın memleketinden, uzak diyarlardan kopup gelen Cabal Online katıldı. MMORPG konusunda Japonya’nın konsol RPG’lerine kafa tutacak bir üretim azmine sahip olan Koreli yapımcılardan ESTSoft’un elinden çıkan Cabal Online (CO), Avrupa’ya Games-Masters.com tarafından getiriliyor. İnternet sitesinden indirmesi bedava olan oyun, belirli bir deneme süresinin ardından aylık ücret karşılığı oynanıyor.

Daha karakter oluşturma ekranında, anime tarzına yakın (Final Fantasy gibi diyelim) çizilmiş karakterler ve yine aynı şekilde hazırlanmış görkemli zırhlar ve silahlar dikkati çekiyor. Cabal Online görsel yönden gerçekten gözlere hitap eden bir oyun. Özellikle Uzak Doğu tarzı grafikleri sevenler, kaliteli modellemeler ve çevre efektleriyle birlikte yapımın görüntülerine hayran kalacaktır. Yağmur, kar, rüzgâr gibi değişken hava koşulları da cabası. Devasa kılıçlar ile seri combolar yaparken ortaya çıkan yanarlı dönerli hareketler oyunun belki de en çekici yanlarından biri.

Devrim mi?

Cabal Online’ın işleyişi ve sistem konusuna gelecek olursak, adı MMORPG olsa da, yapımcılar aksiyona ağırlık verdiklerini ‘Revolution of Action’ (Aksiyonun Devrimi) sloganıyla belli ediyor. Karakterinizi oluşturup oyuna girdikten sonra bir süre, standart hâle gelen kasabadaki tüccarlarla tanışma, kasabalar arası seyahat, belirli sayıdaki yaratığı öldürme gibi görevleri tamamlamanız gerekiyor. Level 10 civarına gelene kadar bu işleyiş devam ediyor. Ardından ilk kombonuzu ve savaş mod’unuzu alıyorsunuz. Artık daha kompleks görevlere gidebilirsiniz. Seviye arttıkça yeni görevler ve yeni mekanlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. ‘Bunlar diğer MMORPG oyunlarında da olan sıradan sistem, peki Cabal Online’ın farkı ne?’ dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki, CO’da karakterinizi güçlendirmek için sadece seviye atlamanız yetmiyor. Aynı anda birden fazla özelliği takip etmeniz gerekiyor. Bir yandan level artırmaya çalışırken diğer yandan da seçtiğiniz sınıfa bağlı olarak yeteneklerinizi güçlendirmeli ve yeni yetenekler satın almalısınız. Ayrıca yetenek ağaçlarının da bir seviyesi var ve örneğin kılıç ustalığı konusundaki yeteneklerinizi geliştirdikçe Novice, Apprentice, Master gibi 11 ayrı seviyedeki yetenekleri kullanma hakkı kazanabiliyorsunuz. Tabii bir de Honor Point kısmı var. Cabal Online’da doğru şekilde yapılacak PvP’ler ile kazanacağınız onur puanları sayesinde yeni silahlar ve yetenekler alabiliyorsunuz. Yeri gelmişken söyleyelim, hâli hazırda bulunan iki sunucudan (Mars ve Mercure) birine girdiğinizde, size uyan kanallardan biri vasıtasıyla oyuna bağlanıyorsunuz. Yeni başlayanlar, ticaret, zindanlar ve PvP için ayrı kanallar kullanılıyor. Diğer oyuncularla savaşmak istiyorsanız bunu sadece PvP için ayrılan ‘War Channel’ı kullanmanız lazım. Ancak şimdiden uyaralım, 7. kanal olan savaş kanalı, gerçekten kanlı mücadelelere sahne oluyor ve karakterinizi en baştan itibaren burada geliştirmeye çalışırsanız, sürekli saldırıp tek hamlede sizi öldüren yüksek seviyeli oyuncular karnınıza kramp girmesine neden olabiliyor. Bu nedenle ilk başlarda amacına uygun bir kanaldan girip karakterinizi yeterince geliştirdikten sonra PvP kanalına geçmenizde fayda var.

 

Farklı karakter sınıfları

Cabal Online’da toplam altı adet karakter sınıfı bulunuyor. Oyunun geçtiği dünya olan Nevareth’deki teknoloji, ‘Core’ teknolojisini kullanımına göre farklılaşan bu altı sınıftan üçü, Büyük Göç’ten önce de varlığını koruyordu. Blader, Warrior ve Wizard olarak sıralanabilecek bu sınıflar, Tower of Wisemen’in de köklerini oluşturan bu üç sınıf, Nevareth’in ‘Onurlu Çağı’nı hatırlayanlar tarafından oluşturuldu. Devasa kılıçları be kat kat zırhları ile görenlerin yüreğine korku salan asil savaşçılar, taşıdıkları çift katana ve vücudu saran (!) zırhları ile çok hızlı ve ölümcül vuruşlar yapabilen zeki kılıç ustaları ve sihre hükmeden kudretli büyücüler, Nevareth’in çok uzun bir zamandan beri vazgeçilmezleri olarak görülüyor. Force Archer, Force Shielder ve Force Blader ise, Büyük Göç’ten sonra Core teknolojisinin gelişmesiyle meydana gelen, bir nevi çaprazlama sınıflar. Örneğin Force Blader bir kılıç ustasının katanasını ve büyücünün kristalini aynı anda taşıyabilirken, Force Shielder da kalkan ve kılıcı birlikte kullanabiliyor. Astral yayı ve ölümcül oklarıyla dikkat çeken Force Archer da, oyunun en gözde sınıflarından biri. Dikkatinizi çektiyse, her MMORPG’de olan ‘healer’ sınıfı Cabal Online’da yok. Bunun yerine her karakterin kendine has iyileştirme büyüleri ya da yetenekleri mevcut. Ayrıca iksirler de yardımınıza yetişiyor. Kısayollardan birine koyabileceğiniz sağlık iksirleri, zorlu savaşlarda hayat kurtarıcı nitelik taşıyacaktır. Büyü gücünüzü dolduran iksirler ise sizi hiç uğraştırmıyor ve mana puanınız sıfıra yaklaştığında otomatik olarak tüketiliyor. Yapımda bunun gibi birçok ilginç özellik mevcut. Daha önce bu türde denenmemiş atraksiyonlara girişilmiş. Örneğin yüksek seviyeye geldiğinizde, ulaşım için binek olarak astral motosikletler kullanabiliyorsunuz. Görüntü olarak fazlasıyla çekici görünen bu araçlar, zaten kıyafeti de yeterince fiyakalı olan karakterinize ayrı bir karizma katıyor.

Oyun içi gidişata dönecek olursak, 95. level’e ulaştığınızda, savaşta olan iki ırk; Capella ve Procyon arasında bir seçim yapmanız gerekiyor. Bir kere milletinizi seçtikten sonra geri dönüşü yok. Bu işlemi World of Warcraft’ta oyunun başında yaptığınız Horde ve Alliance seçimine benzetmeniz mümkün. Zaten ürkütücü bir rakam gibi görünse de, yaklaşık olarak 80-85. level’a gelene kadar oyunun mekaniği ve işleyişi konusunda tam bir hâkimiyet yakalıyorsunuz. Esas hikâye buradan sonra başlıyor. Level 120’den sonra açılan haritalar mevcut. Yani kısacası Cabal Online size oldukça uzun bir oyun keyfi sunuyor, bir devasa online rol yapma oyunu için bile hayli uzun.

Bladder Gelişim Rehberi

Skiller;Öncelikle buff skillerinden başlayalim.
Concentration Buffu : Hit rate [attack rate] bufudur. Alın ve 20 lv yapin.
Blade Force Buffu :Attack buffudur. Alin ve 9 lvlde birakin ilerde büyüğü gelcek.
İron Skin Buffu:Hp ve Def verir. Alin ve 20 lw yapin.
Blade Aura Buffu:Attack buffu.Alin ve 9 lwde birakin ilerde büyüğü gelcek.
Mirage Step Buffuef rate buffudur.95+ dan sorna alabilirsiniz.[paranız yoksa]
Aura Barrier Buffu:Hp ve Def verir. Alin ve 20 lw yapin.[iron skin ile ayni anda kullanilabiliyor]
Soul Blade Buffu:Alin ve 20 lw yapin. Attack buffudur.


Bu
buff skillerinin yani sira pwp için konulmuş olan çeşitli bufflar
vardır.Bunları hemen almayın.110+dan sorna yavaş yavaş alın.

Sword
Skilleri:Öncelikle sword skillerinizi uplamayın aldıklarınız 1lvde
kalsin. (Rank kasmanizda yardimci olur) [İllaki uplayacağim diyorsaniz
9 lvlde birakin] Onun dışında pwp için gerekli olabilcek skiller
var.Bunlar;
Assult (9 lwde birakin)
Storm Grind(9lwde birakin) Bu üç skill pwpdeki farklı olasılıklar için bize lazim.
Mirage Grind(İsdediginiz lwde birakin)


Sworrda işimizye yaran skiller şunlar(bufflar ve yukarda yazdiğim 3 skill hariç);

Vital intefere:stun skilli pwpde ve kasarken işimize yarayacak.9 lvlde birakin.

Blade Cry:A.master rankinda acilir.Kasmada kolaylik olcaği için açin.istediğiniz lvlde birakin.

Blade Scud:G.master rankinda acilir.En iyi 2 skillden biri.kesinlikle 9 lvl de birakin.

Lightening Slash:Comp. rankinda acili.En iyi 2 skillden biri.kesinlikle 9 lvlde birakin

 

Bu 7 skill haricindekilere fazla önem vermeyin derim..

Ugrade skillerini vereyim tercih meselesidir.Farklı yapanlar vardir..
1.Vitality master
2.offensive sense
3.defensive sense
4.ımpact control dediğim gibi tercih meselesidir . Farki yapanlar olabilir.
5.damage absord
6.sixth sense


Kasarkenki kullancağimiz skillere gelelim


Vital-Comp-Gmaster-X X kısmına istediğiniz skilli koyun.

Pwpde kullanağımız skiller;Burda 1den fazla kombinasyon var istediğini seçin.

Completer(lv.9)-assault(lv.20)-Double Slash(lv.20)-Storm Grind(lv.20)-Double Rising(lv.20)-Vital(lv.20)-G.Master(lv.9)Burda Auto-combo yapin..Son %20 hpde gmaster çakın [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
2. comp-gmaster-vital-assult-storm-comp-gmaster-vital-assult-storm-comp
3.comp-gmaster-vital-mirage grind-comp-gmaster-vital-mirage grind-comp

Gelelim sete. set için 100 lvle kadar para harcamayin (sadece adept set için harcayabilirsiniz) derim.Sonra çok çok lazim olcak [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Amulet için :amulet of pain veya amulet of battler(aop tavsiye edilir) kasarkense vampric amulet.

Ring için:rol+1 (rol+2 drobunuz warsa ikinci ring için crit ring+2 alabilirsiniz)

Bracelet:Bof+1 +2 (honour neye yetiyorsa) kasarkense extortion bracelet.

Earring : ben earring of guard kullanıyorum dilerseniz başka birşey kullanabilirsiniz. kasrkende vampric earring olcak..

epaulet için eof+6 kasarken ise epaulet of guardian kullanabilirsiniz.

öncelikle paraniz varsa silahlar deathblow olabilir.

titanyum deathblow
s.tit deathblow gibi seçenklerden birini seçebilirsiniz. %20cd ve %x Cr olcak şekilde.
osm deatblow
Eğer paranız bunlara yetmiorsa tek slot red osm slotunda %10 CD olan bir silah kullanin.


Kolluk olarak mystic amp %4
ayakkabi olarak mystic amp %4 (shadowtit. olabilir %7 amp)
suit olarak osm martiel suit %7 amp veya mystic amp %4 olabilir.
kafalik
osm armour helm. Deathblow olcak . eğer rol+2 drobunuz varsa %20cd %x
Cr şeklinde alin eğer yoksa %20 cd %x Cd şekle alin.

Bunlar işinizi görecektir.


Force Arher Rehberi

Artı ve eksileriyle FA

Artıları:
yüksek magic atk
Hizli spell cast
Healda uzman
Knockback de uzman
Ranged combat için yaratilmiş ;>
Yararlı bufflar

Eksileri:
Hpsi diğer karakterlere göre biraz düşük ama vital bless bunu kapatıyor (+315 maxHP)
düşük defans
Limiti 3 olan sadece 2 spell i var
Completer büyüsü büyük moblara karşi güçsüz kaliyor.
Bazı buffları çok yüksek lvl olmadan stacklanmadığı için tam anlamıyla tüm bufflar kullanılamıyor.

Ortada:
Manası orta
Atk rate i orta ama bunu yükseltmek için 2 buff u bulunuyuor.
Averaj olan def i buff sayesinde daha iyi yerlere geliyor.
Astral Bow Buglu bowdaki crit eklenmiyor.


Fa hakkında

Astral Bow
FA, Astral Bow u kullanan tek classtır.
Astral bow +1 range biraz atk ve magic atk verir fakat crit rate bugdan dolayi arttirmaz.

Sağ slot a yerleştirilen magic silah astral bow unuzun lvl ini belirler. (örnek: topaz giyerseniz lvl 9 astral
bow kullanırsınız.)

Tabi bir çok büyümüzü kullanmak için astral bow umuz olmalı.

Cast time
Fa çok hızlı cast time lara sahiptir oyundaki en seri classtır. (örnek: bir wizard lance ı 1.8 sn de atarken FA

sadece 1.3sn de atar.)


Area efekt
Fa nın sadece 2 den üst limiti olan 2 spell i bulunmaktadır (Gravity Distortion ve Shooting Star)

Güç
Fa, intden wizard kadar magic attack kazanmaz ve büyüleri wizardınki kadar üst dmgleri göremez.


Fa skilleri büyüleri giydikleri ve savunması

Skiller
Fa Magic üzerine kurulu bir classtır ve büyüleri magic atk a bağlıdır kısacası atk genelde fa için gereksizdir.

ikinci efektliler
Fa nın sadece bir hp yi düşüren büyüsü vardır - Poison arrow
Fa nın stun yapan tek büyüsü vardır. - Gravity Distortion
Fa nın down efekti iyi olan 2 büyüsü vardır - Drilled Shot ve Prismatic Arrow
Fa nın sadece tek yüksek oranlı Knockback büyüsü vardır - Shooting Star

Knockback Fa nın Thrusting arrow buff iyla yükseltilerbilir.
Bu sayede düşük knockbackli büyülerinde ciddi biçimde Kb oranı artar.

Debuffs, Buffs ve Heal
Fa nın 2 debuff ı vardır bunlar Blind ve Lower defense

Fa nın 12 buff ı vardır bunların 6 sını başkalarınada atabilirken dier altısını sadece kendine atar.

Ayrıca Fa heal yapabilen 2 classtan biridir ve oyundaki en iyi healerdır.


Armorları
Fa nın normal armoru Battlesettir.Shadow titanium, teragrace ve mithril sadece Fa içindir.
Battleset giyilmesi Fa nın magic atk def ve defansını dengeler.
Martial set giyen Fa larda bulunur bunlar daha çok dmg vermek için giyilir.

Silahları
Fa Crystal kullanır
Fa Osm set e ulaşana kadar crystal takar
int i yeterince artınca silahını orblarla değiştireiblir çünkü orblarda daha çok magic atk vardır.

Survive
Fa oyunda en düşük hp ve def e sahiptir bu yüzden güçlü mobları tanklamaları zordur.

Oyunun mekaniği ile alakalı

Hp: Health points. karakteriniz canı bittimi ölürsünüz

Mp: Mana point Karakterinizin mana havuzu büyü cast edince mana kullanılır mana bittikçe otomatik mana potion

içme olayı vardır bu yüzden yanınızda yüklü miktarda mana pot stoğu varsa çok yüksek mp olmaması sorun olmaz.

Atk: atk ile alakli büyülerin dmg ini yükseltir fa için gereksizdir.

Magic atk: magic atk ile alakli büyülerin dg

Amp: giyilen eşyalara uygulanır ve dmg e belli bi miktarda katkısı olur.

Def: size verilen dmg i düşürür

Atk rate: targete vurup vuramıyacağınızı belirler

Def rate: Atk i evade edip edemiyeceğinizi belirler.

Flee rate: Size vurulma şansını düşürür ( bu rate oyunda gözükmez gizli faktördür.)

Crit Rate inc: normal atk ve skill ataklarda.Crit vurma şansınızı artırır
Crit dmgleri herzaman mavi olarak gösterilir bu sayede yaptiniz vuruşun crit olup olmadığını anlayabilirsiniz.
hiç crit itemi olmadan %5 crit şansımız vardır itemlarla bunu en yüksek %50 ye kadar çikarabiliriz tabi buda

artirilabilir +max crit rate veren itemlarla.

Critical Damage inc: buda vurdunuz crit in dmg ini arttıran bir faktördür.


Skill rank atlama, Class rank atlama, aura ve battlemodelar

Skill rank up
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Magic skill ini Novice den Trans a kadar kasarsak;
+96 DEX, +96 INT, +270 HP and +540 MP kazanırız.

Sword skill ini Noviceden Trans a kadar kasarsak;
+96 DEX, +96 STR, +270 MP and +540 HP kazanırız.

Her ikisindie trans yaparsak
+96 STR, + 96 INT, +192 DEX, +810 HP, +810 MP gibi bir artmız olur

Fa nın hem magic hemde swordu trans yapması gereklidir genelde sword u es geçebilirler sworddan daha çok hp

geldini tablodanda görebiliriz magic ise daha çok mp verir.

 

Class rank Up
her 10 lvlde bir bi testte tabi tutulursunuz bu test sonucunda class rankınız bir derece yükselir.
Class rankı yükseltmek çok önemlidir
örneğin lvl 140 testini geçerseniz kullanilamayan ayni tip 2 buff unuzu artik kullanabilirsiniz.

Level 10: Combo Yapmayı öğrenirsiniz.

Level 20: Aura Mode açabilirsiniz

Level 30: Battle Mode 1 (Multi-Shooter) açılır.

Level 40: Buff zamanları 50% artar
Battle Mode 1 + Aura Mode açılır.

Level 50: Board Chain Attack Skill Level 1
Battle Mode 2 (Twin Gunner) açılır.

Level 60: Battle Mode 2 + Aura Mode Possible
Board Chain Attack Skill Level 2

Level 70: HP Boost
Hp artar
Board Chain Attack Skill Level 3

Level 80: Buff Time 100% UP
Board Chain Attack Skill Level 4

Level 90: Aura Mode da artık combo yapabilirsiniz.
Training Dummy Sınırı kalkar
Bike Chain Attack Skill Level 1

Level 100: Bike Chain Attack Skill Level 2
Second storage inventory unlocked

- bundan sonrakileri yapabilmek için War clouds questlerini bitirmeniz gerekli.


Level 110: Battle Mode 1 combo yapabilirsiniz.
Bike Chain Attack Skill Level 3


Level 120: Buff zamanı 150% artar.
Buff limiti 6 ya çıkar.
Bike Chain Attack Skill Level 4

Level 130: Battle Mode 1 + Aura Mode açıkken comba yapilabilir.
Buff limiti 7 ye çıkar

Level 140: 2 Identical series of Buff can be used and overlapped
Buff limiti 8 e çıkar.

Level 150: Buff zmaanı 200% artar
Buff limiti 9 a çıkar

Level 160: Buff limitiniz 10 olur

Level 170: 3 ayni tip buffunuzu birden artik atabilirsiniz.


Aura Mode [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Lvl 20 testini bitirince Aura mode a kavuşuyorsunuz.
6 çeşiti var Water, Ice, Fire, Lightning, Earth and Wind quest i bitirirken verdiniz cevaplara göre biri

veriliyor ama bunların farkı yok sadece aura mode u kullanınca efektleri farkli gözüküyor.

FA için, Aura Mode ATK, MATK, Def, Def rate, Atk rate, Crit rate, Crit damage and HP restore verir.

Battle Mode 1 [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Lvl 30 testini bitirince Multi Shooter a kavuşuyoruz.

Multi Shooter size ATK, MATK, Def, Def rate, Atk rate and HP restore verir.

Multi Shooter garip bir battlemod dur sadece küçük moblara yöneliktir.

attınız büyüler diğer yaratıklarada vurur.

Battle Mode 2 [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Lvl 50 testini bitirince Twin Gunner gelir.

Twin Gunner size ATK, MATK, Def, Def rate, Atk rate and HP restore verir.

Twin gunner özeldir
Normal atak ile çalışır
2 targete birden ateş edebilir.

Fatal shot ability yi sadece Twin gunner açikken kullanabiliriz

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Fatal shot tek targete yöneliktir yüksek lvllarda pek faydasi görülmez.


Büyüler
Bunlar
örnek olsun diye verilmiştir oynayiş stiline göre alicağiniz büyüler
değişebilir combolari ayarlamak için cast time ve cool time lari
kendinize göre ayarlayınız. ;>

Novice

Novice iken Regenaration ı alın Vital bless alana kadar kullınabilir. Expertte max haline ulaşır.
Power shot ile beraber istediğiniz bir arrow büyüsünü seçin
Arrow büyünüze lvl atlatmanyin çünkü ilerde onu Crit shot ile değiştiricez.
Power shot i lvl 9 a getirin.

Attack büyüleri: Power Shot, herhangi bir arrow spell i
Yardımcı büyüler: Regeneration

 

Apprentice

App da 2 buff aliyorsunuz bunlar Repulsive armor ve Precision ikisinide 20 yapmaya çalışın.
Repulsive armor buff u çok önemlidir

Bu ranklarda Precision kullanışlıdır Ta ki Thrusting arrow gelene kadar.

Atak büyüleri olarak Critical shot i alın ve 18 yapmaya çalışın

Attack büyüleri: Power Shot, critical Shot
Yardımcı büyüler: Regeneration, Repulsive Armor, Precision

Regular

Explosion shot i alın ve lvl 9 a kadar yükseltin Cannon spell yada shadow shot alinca ihtiyacimiz kalmicak.

eğer bu rankta bi lance büyüsü alırsanız 15 yada üstüne çikarin.


Attack büyüleri: Critical Shot, Explosion shot (isteğe göre lance)
Yardımcı Büyüler: Regeneration, Repulsive Armor, Precision


Expert

Attack Büyüleri: Critical Shot, Explosion Shot, poison Arrow, istediğiniz bir cannon büyüsü
Yardımcı Büyüler: Regeneration, Repulsive Armor, Precision

A. Expert

Attack büyüleri: Critical Shot, Shadow Shot, Poison Arrow, Cannon
Yardımcı Büyüler: Repulsive Armor, Precision, Vital Force, Mana Condense
opsiyion: Regeneration

Master

Attack büyüleri: Critical Shot, Shadow Shot, Poison Arrow, Cannon.
Yardımcı Büyüler: Repulsive Armor, Precision, Vital Force, Mana Condense, Greater Heal
Opsiyon: Vital Bless, Drilled Shot

A. Master

Attack büyüleri: Critical Shot, Shadow Shot, Poison Arrow, Cannon.
Yardımcı Büyüler Repulsive Armor, Precision, Vital Force, Mana Condense, Greater Heal, Thrusting Arrow
Optional: Prismatic Arrow, Vital Bless

G. Master

Attack büyüleri: Critical Shot, Shadow Shot, Poison Arrow, Cannon, Gravity Distortion.
Yardımcı Büyüler: Repulsive Armor, Precision, Vital Force, Mana Condense, Greater Heal, Thrusting Arrow, Art of
Healing
Optional: Vital Bless

Completer

Attack büyüleri: Critical Shot, Shadow Shot, Poison Arrow, Cannon, Gravity Distortion, Shooting Star.
Yardımcı Büyüler: Repulsive Armor, Precision, Vital Force, Mana Condense, Greater Heal, Art of Healing, Thrusting

Arrow, Mass Healing
Optional: Vital Bless

Transcender

Attack büyüleri: Critical Shot, Shadow Shot, Poison Arrow, Cannon, Gravity Distortion, Shooting Star.
Yardımcı Büyüler:: Repulsive Armor, Precision, Vital Force, Mana Condense, Greater Heal, Art of Healing, Thrusting

Arrow, Mass Healing and Art of Sniping
Optional: Vital Bless

 

Level Kasma Rehberi

Fa ranged olduğu için melee moblara karşı büyük avantaji vardir size gelene kadar onlari öldürebilirsiniz.
Moblari bir araya toplayarak limit i 2 veya 3 olan spelleri kullanarak toplu dmg verebilirsiniz.
Tabi hepsi sizin oynayiş tarzinizda bitiyor ;>

Lv 30-40
Magic i en az A.Expert yapın.
Swordu da bi rank altında tutmaya çalışın

Green Despair
Mosscutter
Bitter leaf
Mosscyther

Bloody Ice
Hound Zombie (ve Pantherhorn Zombie)

Lv 40 - 50
Magic i en az A.Expert yapın master yaparsanız sizin yararınıza tabi.

Green Despair
Mosscyther
Wriggle leaf
Mosquito Queen

Lv 50 - 65
Magic i en az master yapmiş olmanız lazım A.master olursa daha iyi olur.

Port Lux
Stone gargoyle
Stone Golem
Dark Blader

Dungeon
DT cards.
Bu cardlarla instance lari yapabilirsiniz ama ghost shipten uzak durun ranged moblar çok zamanınızı alır.

Lv 65 - 80
en az A.master ama en güzeli G.master olmaktir bu lvl araliğinda

Fort Ruina
Mech Buffalo
Mechzard

Instant Dungeon
Lake in Dusk

Skill


Force Blade Gelişim Rehberi

Öncelikle ForceBlader nedir,özellikleri nelerdir?
FB atack ve def
yönunden duşuk bir karekterdir.Atackı duşuk olmasına rağmen
skillerindeki add. atacklar bu eksiği kapatmaktadır.Oyundaki en
gelişmiş ve etkili debufflar bu karekterdedir.Özellikle ep2 den sonra
çok etkili debufflara sahip olmuştur.
Karekterimiz solo kasmakda pek zorlanmaz.Peki neden? Chardaki en hayati skillerden biri olan [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] border="0" alt="" />
Infernal Stigma skili sayesinde.Bu skill tam 8 sn mobları stunlayarak
(Dondurma-Sersemletme) iyi bir combo da canavarlarn size en fazla 1
kere vurmasını sağlar.
Bu karekterimizi diğer karekterlerden ayıran
başka bir özellik ise tam 3 tane critical rate ,critical dmg ve atack
veren bufflarının bulunması

Bu bufflar;
Lightning Blade:+49 Atack, +%15 Critical dmg , +%10 critical rate.
Ice Blade : +39 Atack , +%10 Critical dmg. , +%5 Critical Rate.
Fire Blade : +29 Atack , +%5 Critical Rate.
Ancak
her guzel şeyde bir kusur olduğu gibi burdada var.Class Rank 15 olmadan
yani 140 lv. görevini yapmadan 2. Buff'ı basamazsınız.
140'a kdar Lightning Blade
140 dan sonra Lightning Blade+Ice Blade
ve 170 dede Lightning +Ice+Fire Blade basabilirsiniz.
FB
anlayabileceğiniz gibi çok karışık bir karekterdir.Her kullanıcının
kendine has bir combosu vardır diyebiliriz.Yani stratejik bir char.
FB nin kalan buffları ise ;
Aqua Vitality ;
Hp restore : +6
Mp restore : +6
Hp : +100

Earth Guard :
Defense : +29

Wind Movement :
Hit Rate : +620
Mp : 4100
Bunların yanında diğer karekterlerdede olan regeneration ve resist intension u eklemeyi gerek görmedim.

Gelelim bu charı özel yapan debufflara ;

Execration
Karşınızdakinin yer değiştirmesini engeller.( 20 sn.)

Hard Luck
Karşınızdakinin Critical rate yememe direncisini %10 ,Crit. Dmg. yememe direncini ise %20 duşurmektedir.(20 sn )

Darkness
Karşınızdakinin atack yapma mesafesini -2 azaltır.(30 sn )

Enarvation
Karşınızdakinin lv. ını duşurur(-12).(20 sn )

Field of Enervation ve Execration
Enervation
ve Execration un alan versiyonudur.Birden fazla rakibe etki
edebilir.Enervation pvp de kullanılamazken field of enervation
kullanılabilir.

Mana Freeze
FB nin belkide en korkulan debuff u dur. Rakibinin manasını -1400 oranında azaltır.(10 sn)


Buff
ve Debuffları sıraladık.Şimdi combo dizilimlerine gelelim(Bu dizilimler
oynadığım sure içerisinde kendi oluşturduğum dizilimlerdir.En iyisi
bunlardır demiyorum)
Pvp için;
Magic Karekterlere karşı:
Assasinate(9)-Force
Slash(20)-Force Assault(20)-Infernal Impact (9) Son vuruş dan sonra
genellikle pvp biter.Ayakta kalabilme durumuna göre araya Rising
Shot(20) eklenebilir.
Sword Karekterlere karşı:
Assasinate(9)-Force Slash(20)-Infernal Impact(9)-Force Assault(20)-Assasinate(9)-Dance of Ruin(20)-Force Slash(20)

Lv. kasarken fazla bir seçeneğiniz yok;
Combo ile kasıyorsanız:
Infernal Stigma(20)-Assasinate(9)-Infernal Impact(9)-Dance Of Ruin(20)-Force Slash-(20)
Combosuz ise :
Infernal Stigma(20)-Assasinate(9)-Infernal Impact(9)

İtem konusuna gelince;
Bir
elinizdeki silah maksimum atack diğer silahınız ise maksimum dmg olmalı
ki atack duşuk kalmasın,sonra crit atmakda zorluk çekiliyor.
Mithril Blade +x+%7 Sword amp ile Lapis +x+%30-36 crit. dmg kullanılabilir.
140
dan sonra Ring of Luck+2 ile Critical Ring+2 takılı genellikle. Bufflu
halde %45 Critical Rate e ulaşırsınız.(%5 base rate dahil.)
Ancak
Aop+x in verdiği max critical rate etkilemez.Bundan sonrası Tercih
meselesi.%7 critical rate ile %15 critical dmg arasında seçim
yapacaksınız.
Gloves boots,suit amp,helm maksimum dmg. olmalı.Kolye ise aop+4-5.

Statlar:
+6 mithril statlarına göre düşünürsek 305 str 305 int verilmeli.Kalan statlarda dex verilmelidir.

Upgrade skilleri: Vitality Mastery-Def.sense-offensive sense-damage absorb-2. atack upgrade i-sisxth sense.

Bazı
FB kullanıcıları 140'a ulaşmadan charlarını bırakıyorlar.Nedeni ise
kendilerini diğer charlardan duşuk görmesi.Bu tam bir saçmalık.FB nin
critical vuruşlarını sadece FS geçer ama FB çevikliğiyle bunu
kapatıyor,Debufflarıda cabası.Bu karekteri oynamak çok zevklidir,görsel
bakımdan çok hoş skilleri vardır.Umarım zevkle kasarsınız
karekterinizi.Umarım bu rehberi beğenmişsinizdir.


Force Shielder Rehberi

Önce upgrade bufflarından başlayalım:
Vitality Mastery Lvl 10
Offensive Sense Lvl 10
Impact Control Lvl 10
Sixth Sense Lvl 10
Damage Absorb Lvl 10
Defensive Sense Lvl 10
Bunları tamamlamamız gerekiyor öncelikle.Ardından sword skillerimizi alacağız.
Magic Buff skillerimizin hepsi lvl 20 olmalı.Kısaca BUFF'Ların hepsi 20 lvl olmalı.
Sword Attack Skill Lvl'lerine gelince combo kullanacağımız için kısa süreli olmaları gerekir.Yani :
Shield Break lvl 9
Shield Splinter lvl 9 (bazıları 18 olarak kullanır ama cooltime biraz daha yükselir)
Shield Explosion lvl 12
Storm
Crush --> bu skill oyundaki en gereksiz skill bence.Crit veya
critsiz önemli değil sadece gm olmadan önce lvl kasmak icin alın sonra
silin veya kullanmayın.
Bize özel olan buffları ise magici trans yapmadan alamıyoruz.Yani dual trans olmamız tabi ki şart.
İtem seçimi olarak EOF+7 pahalı ancak şart.Zaten atağımız WA gibi değil (bende 936 var) bu yüzden +7 Cape şart.
Helm olarak 30 veya 36 dmg deathblow gerekli.
2xROL+2 veya 1 rol+2 1 Crit ring+2 olabilir.(1 tane crit ring alırsak helm %8 rate olması gerekir açığı kapaması icin)
Blade Sword amp veya crit dmg Mithril olmalı atak icin.
Cristal
Sword amp mithril olmalı(tercihe göre 30 dmg lapis veya daha iyisi
alınabilir.Priestin ve aqua asla kullanmamalıyız atak çöker)
Suit zaten 7 amp 50 hp standart.
boot
ve gloves %7 amp olmak şartıyla her item olabilir.S.tita altı olursa
atak düşer.+7 tita'da iyi olur ama slot acıp icine hp basarsınız.
BOF
olarak BOF+3 slotlu ve/veya dual BOF+4 kullanırsınız.Paranız cok ise
Dual BOF+5 veya BOF+3 Slotlu ve BOF+5 kullanırsınız.(dual bof+5
kullanıyorum.+3 slotlu cok pahalı^^)
Amulet Of Pain Kullanacağız.+4 veya +5.
Earring olarak ise Force Regeneration +4 ve üstü pvp için.
Lvl kasarken ise itemlerimizi değiştirmeden sadece tüm takıları değiştirerek vamp+4 set kullanmalıyız.
Defansım fazla olsun derseniz %4 veya %5 craftlı mithril armour bot'lar kullanabilirsiniz.
Son olarak combo dizilişini yazayım :
Shield Charge lvl 20
Shield Splinter lvl 9
Shield Break Lvl 9
Shield Splinter lvl 9 (ilk 2 skill crit gelirse zaten 4.cü vurusa gerek kalmaz [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] )
Statlar ise INT ve DEX İtemlerin istediği kadar.Fazlası asla yok.Kalan her point STR vermeliyiz.
(bkz bende : 705 str 268 INT ve 201 DEX var.)
Yardımcı olduysa ve olacaksa cok mutlu oldum şimdiden.iyi oyunlar...


Warrior Rehberi

1-60 level aralığı.

Bu aralıkta
kesinlikle crit.amp warrior olmaya çalışmayın. Kendinize adept setinizi
dizin ve skill kasarken exp de kasın. Belki bir iki şey düşer satıp
para kaldırırsınız biraz ^^ Bu aralığın %100 ü Standart Warrior
sınıfına girer. Normal +2 - +4 aralığında kıyavetler giyerler.

60-80 level aralığı.

Kendinize
daha iyi set parçaları alın ama adept setinizi satmayın. Gidip
Fort.Ruina'da adept setle skill kasın. Swordunuz bu levelda minimum
G.Master olmalıdır. Aynı zamanda bir kaç kullanışlı takı almayı da
ihmal etmeyin. Crit. Amp. Warrior planlayanlara : Şimdiden para kasmaya
başlayın. Güzel droplar alacağınız yerlere gidin ve droplarınızı satın.

80-99 level aralığı.

Görevlerden
müthiş para kaldıracağınız aralık. Bu aralıkta görevlerden
kaldırdığınız paralara çok ihtiyacınız olacak. 95 levelda son ırk
seçimi hakkınız var o yüzden dikkatli seçin ırkınızı. Üstünüze standart
bir +3 - +6 osm. set dizebilirseniz yararınıza olacaktır. Aynı zamanda
bu levelda skill kasmaya acayip abanmanız gerekmekte. 100 level
olduğunuz zaman swordunuz a.trans olarak çıkmalısınız bu aralıktan.
Aynı zamanda magiciniz de en az Expert olmalıdır.

100-130 level aralığı.

Story
görevleri bitti ancak class rank up görevlerinin müthiş getirileri
başladı. Crit.Amp. olacak warriorlar uyanın! Acil olarak amp
parçalarınızı almaya başlamalısınız! 110 level olduğunuzda dual trans
olmanız gerekmekte. Bunu aklınızda tutarak yola devam edin. Standart
warriorlar shineguard hp set +6 ile bu level aralığını idare
edebilirler.

130-150 level aralığı.

Bu
level aralığında artık standart warriorların mithrillerini, crit.amp.
warriorların da shadowtit. - osmium setlerinin hazır olması gerek.
Savaşlardan wExp kaldırmaya bakın ve plate of honour görevlerini yapın.
140 leveldan sonra pf de parti ile kasın. Bu levelda iyi bir guildde
iseniz siz karlı çıkarsınız. Guildle kasmak her zaman daha iyidir.

150-170 level aralığı.

Artık
standart warriorların üstlerinde +4 - +7 mithriller, crit.amp. ların
üzerinde de bir kaç mithril parça ve dual rol +2 olması gerek. Aynı
zamanda AoP size yardımcı olabilir. Artık kasmak iyice zorlaşıyor.
Guild halinde boss avlayacak levela geldiniz. Olabildiğince hızlı
kasılın. Guildden çıkmayın. Yeni guild bulmak için uğraşabilirsiniz.


Wizard Rehberi

Yeni patch gelmesiyle birlikte çoğu oyuncuların avrupalılara yönelmesine ve wizard açmasına şaşırmamak gerek

Niçin Wizard ?

Wizard'lar oyun içerisinde Int ağırlıklı karakterler arasında en fazla vuruş gücüne sahipler. Herhangi bir PVP, meslek yada kasma partisinde en çok arananların başında geliyorlar.

Karakter yapılandırması

Wizard için zaten o kadar fazla tercih edebileceğiniz birşey yok. Ya tamamiyle Int ağırlıklı olacaksınız. Ya da Int ağırlıklı Hybrid. Her halükarda tamamiyle Int ağırlıklı olmanız sizin açınızdan daha iyi olur.

Full int iseniz; Çok fazla damage verirsiniz. Magic defansınız çok fazla olur. Hp'niz az olur

Int ağırlıklı hybrid iseniz; Full int kadar iyi damage veremezsiniz. Magic defansınızın Full inte karşı düşük olmasına rağmen phy defansınız daha yüksek olur. Eğer bir hybrid Wizard kasmayı düşünüyorsanız Magic balance'nizi %90'dan aşağı tutmamaya çalışın.

Üzerime ne giyebilirim ?

Çok basit. Sadece Robe(Çinli karakterlerde Garment olarak geçer.) giyebilirsiniz.

Hangi silahı kullanacağım ?

Staff.

Skiller

Natural Spirit Series

 

Buradaki tüm skiller bir element atağına % bazında vuruş eklerler. (Örneğin fire vuruşunu %20 arttırır.)
Öneri: Hiçbirini kaçırmayın ve hepsini açın. Maksimum düzeye geldiklerinde vuruşlarınızı %80 oranında arttırabilirler.

Force Mentalist Series

 

Skill 1: Intelligence (Lvl 10)
Açıklaması: Mana kullanımını azaltır. Açılmalı.

Skill 2: Life Control (Lvl 20)
Hp'nizi %50 oranında düşürmek kaydıyla atağınızı yüksek bir düzeye çıkararır. Açılmalı.

Skill 3: Magic Bound (Lvl 40)
Vuruş uzaklığınızı arttırır. Açılmalı.

Skill 4: Life Turnover (Lvl 72)
Hp'nizi %50 oranında düşürmek kaydıyla atağınızı yüksek bir düzeye çıkararır. Açılmalı.

Earth Mentalist Series

Skill 1: Ground Charge (Lvl 4)
Bedeninizi merkez alarak 5 metre etrafınızdaki yaratıklara vurur.
Bundan sonra açılan Earth vuruşu uzaktan vurulduğu için bunu açmak o kadarda gerekli değildir.

Skill 2: Root (Lvl 16)
Vurduğunuz kişiyi yada canavarı "Bind" altına sokar. Vurduğunuz kişi yada canavar "Bind" altında iken hareket edemez. Eğer yakınındaysanız size attack verebilir. Eğer başka birisi tarafından bind olan kişiye bir vuruş yapılırsa Bind ortadan kalkar.

Skill 3: Earth Shock (Lvl 20)
Vurduğunuz şeyi merkez alarak 10 metre etrafındaki tüm yaratıklara yada kişilere vurur. %30 Dull şansı vardır. (%30 yavaşlama)

Skill 4: Earth Barrier (Lvl 40)
Sizin ve partinizdeki kişilerin etrafında taştan bir bariyer oluşturur. Bu bariyer sayesinde phy defansınız %30 oranında artar. (Skill'i her yükseltişinizde bu oran %4 artar.)

Skill 5: Ground Rave (Lvl 60)
Ground Charge ile aynı.

Skill 6: Mesh Root (Lvl 76)
Root ile aynıdır. Tek farkı hedefinizden 5 metre daha uzakta durabilmenizdir.

Skill 7: Earth Quake (Lvl 80)
Earth Shock ile aynıdır. Açılması gerekli bir skill...

Skill 8: Earth Fence (Lvl 80)
Earth Barrier ile aynıdır.

Cold Mentalist Series

Skill 1: Ice Bolt (Lvl 4)
Hedefinize ufak bir buz parçası gönderir. Dondurarak yavaşlatma şans %40, tamamiyle dondurma şansı ise %10. Düşük levellerde çok işe yarayan bir skill. Açılmalı.

Skill 2: Mana Drain (Lvl 16)
Hedefinizin manasını doldurmasını %30 oranında azaltır. Canavarlara işlemez.

Skill 3: Snow Wind (Lvl 20)
Hedefinizin 10 metre etrafında bir buz fırtınası oluşturur. %80 şans ile dondurarak yavaşlatma, %20 şans ile tamamen yavaşlatır.

Skill 4: Invisible (Lvl 40)
Görünmez olursunuz.

Skill 5: Frozen Spear (Lvl 60)
Hedefinize 3 adet buz parçası ile vurursunuz.

Skill 6: Mana Drought (Lvl 76)
Mana Drain ile aynı işlevi görür. Tek farkı 8m fazla uzaktan kullanabilmenizdir.

Skill 7: Blizzard (Lvl 80)
Snow Wind ile aynı etkiye sahiptir. Tek farkı 10 değil 15 metre.

Skill 8: Crystal Invisible (Lvl 80)
Sizi ve parti arkadaşlarınızı 30 saniye için görünmez yapar. Mükemmel bir skill.

Fire Mentalist Series

Skill 1: Fire Bolt (Lvl 4)
Hedefinize bir ateş topu fırlatır. 4Lv'de açılan skiller arasında en kullanışlısı.

Skill 2: Fire Trap (Lvl 16)
Sizi merkez alarak düşmanlarınıza görünmez bir tuzak kurar. Düşmanınız bu tuzağın içine girdiği anda yanar ve hasar görür.

Skill 3: Fire Blow (Lvl 20)
7 kere ardarda vuruş yapabilen bir skill. Asanızdan ateş püskürterek kullanırsınız. Tek başınıza kasarken veya PVP yaparken kullanılması tehlikelidir. Çünkü 7 kere damage yapmak uzun sürer bu süre zarfında başka birisi size saldırabilir.

Skill 4: Detect (Lvl 40)
Görünmezleri görebilmenizi sağlar.

Skill 5: Meteor (Lvl 60)
Hedefinizin kafasına bir alev topu indirir. 3m uzaktan atabilirsiniz ve Wizard için en gerekli skillerden birisidir.

Skill 6: Lava Trap (Lvl 70)
Fire Trap ile aynı işlevi görür. Tek farkı daha fazla damage vermesidir.

Skill 7: Salamander Blow (Lvl 80)
Fire Blow ile aynı.

Skill 8: Sprawl Detect (Lvl 80)
Detect ile aynı.

Lightning Mentalist Series

Skill 1: Lightning Bolt (Lvl 4)
Çinlilerin Lightning nukelerine benzer bir skill. 10 metre içindeki diğer hedeflere sıçrayabilir. Çok az damage verir.

Skill 2: Lightning Shock (Lvl 16)
Hedefinize Fear etkisi verir. (%80 şans ile size saldıramazlar.)

Skill 3: Charged Wind (Lvl 20)
6 kere tekrarlanan ve her seferinde %80 şansla hedefi geri itebilen bir lightning nukesi.

Skill 4: Teleport (Lvl 40)
Sizi 10 metre ileri ışınlar. Her yükseltişinizde 2.5 metre artar.

Skill 5: Chain Lightning (Lvl 40)
Lightning Bolt ile aynı işlevi görür.

Skill 6: Lightning Impact (Lvl 76)
Lightning Shock ile aynı etkiyi verir. Tek farkı 12 metre daha uzaktan atılabilmesidir.

Skill 7: Charged Squall (Lvl 80)
Charged Wind ile aynı işlevi görür.

Skill 8: Aerial Teleport (Lvl 80)
Teleport ile aynıdır.


Pvp ve Meslek
Çinlilerde yaptığınız PVP'lerde ve Meslek savaşlarında karşınızda durabilecek doğru düzgün bir karakter olmadıkça hiçbir sorun yaşamazsınız. İnvisiblity + Meteor herkesin işini görür.

Ama iş Avrupa karakterleri ile PVP ve meslek savaşı yapmaya gelince;
Warrior ile savaşırken şöyle bir şey var. İlk vuran kazanır. Siz uzaktan vurma özelliğinizden faydalanacaksınız ve ilk vurmaya gayret edeceksiniz. İlk vuruşunuzu Earth serisinden Dull veren bir skill ile yapın. Bu durumda o ağır armorlar içerisinde olan Warrior zaten daha çok yavaşlayacak ve sizin onu öldürmenize fırsat tanıyacaktır.

Rogue/Dagger ise en kolay alt edebileceğiniz karakterlerden birisi. Heleki görünmez olup dagger desperate ile sizi öldürebileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Detect ile görünmezliklerini alt edebilir. Bind ile onları oldukları yere saplayabilir, ardından ise bir vuruş ile onları kolayca öldürebilirsiniz. Ama CrossBow karakterlerden uzak durun.

Wizard, Warlock, Bard, Cleric için ise durum şöyle, ciddi anlamda ilk vuran kazanır. Bu yüzden ilk vuran olmaya bakın.

Birkaç öneri: Wizardlar NPC Thief ve Hunter'ları kolaylıkla öldürebilmekte. Eğer biri tarafından korunuyorsanız Trader olmanız gayet mantıklı. Tek başınıza iseniz Trader olmaya falan kalkışmayın.

Eğlenceli tarafı ise şu olabilir. Pvp için dışarı çıkarsınız. Üzerinize hangi meslektenseniz onun kıyafetini giyersiniz. Kapıya bir Fire Trap kurar, Life Control'ü açar ve görünmez olursunuz. Fire trap neredeyse Donwhang çıkış kapısının tamamını kapsamakta. Çoğu kişi buradan geçerken ölür. Ölmeyenleri ise dışarıda halledersiniz.

 

 

 

Copyright © 2014 Sitenin hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama ve alıntı yapılamaz !
Kullanıcı Sözleşmesi