Ürünler Fiyat Stok Adet Sepet
Battle.net 20€ Prepaid Card
88 TL

Siparişleriniz:

Heroes of Warcraft (kısaca Hearthstone) Blizzard Entertainments'ın geliştirdiği bir kart oyunudur. Hearthstone'u ister bilgisayarınızda ister tabletinizde veya akıllı telefonunuzda oynayabilirsiniz. Oyunu oynamak tamamen ücretsiz olmakla birlikte bütün kartları daha hızlı toplamak istyenler için oyun içi satın alımda mevcuttur.

Oyunda her bir oyuncuyu kendi seçtiği bir kahraman temsil eder. Kahramanların 30 canı bulunmaktadır. Bu can tarafların her sıra kendilerinde geldiğinde oynadıkları kartlarla azalabilir veya artabilir(30un üstüne çıkamaz). Taraflardan birinin canı 0'a(veya eksilere) düştüğü zaman kaybetmiş olur. 2 tarafın canının da aynı anda 0'a(veya eksilere) düşmesi mümkündür ve bu durumda maç beraberlikle sonuçlanır. Diğer bir deyişle oyunu kazanmak için rakibiniz sizin kahramanınızı öldürmeden önce sizin onun kahramanını öldürmeniz gerekmektedir.

KAHRAMANLAR

Oyuna başlamadan önce bir kahraman seçmeniz gerekmektedir. 9 sınıfa ayrılmış olan 12 tane Kahraman vardır(Alleria Windrunner, Medivh ve Magni Bronzebeard oyuna kısa bir süre önce gelmiştir ve diğer sınıflarada 2. kahramanlar ileriki dönemlerde gelecektir) Her sınıfın kendine özel her tur kullanabilecekleri Kahraman Gücü "Hero Power" bulunmaktadır.

Malfurion Stormrage - Druid
Alleria Windrunner - Hunter
Rexxar - Hunter
Jaina Proudmoore - Mage
Medivh - Mage
Uther Lightbringer - Paladin
Anduin Wrynn - Priest
Valeera Sanguinar - Rogue
Thrall - Shaman
Gul'dan - Warlock
Garrosh Hellscream - Warrior
Magni Bronzebeard - Warrior

KARTLAR

Kahramanımızı seçtikten sonra sıra destemizi yapmaya gelir. Bir destede 30 kart bulunmalıdır. Oyun sırasında bu desteden elinize rastgele kartlar çekersiniz. Elinizdeki kartları sadece sıra sizdeyken oynayabilirsiniz. Tabi aynısı rakibiniz içinde geçerlidir. Sıra rakibinizdeyken izleyip beklemekten başka yapabilceğiniz birşey yoktur.
Her bir kartın kendi "Mana" değeri vardır. Mana her tur birer birer artan kart oynayabilme kaynağınızdır. Daha güçlü kartlar daha çok mana değerine sahipken daha zayıf kartlar daha az mana değerine sahiptir. Buda demektir ki, oyun ilerledikçe daha güçlü kartlar devreye girecektir.

Oyunda genel olarak Spell Cards "Büyü Kartları" ve Minion Cards "Yaratık Kartları" olmak üzere 2 çeşit kart grubu bulunmaktadır. Ayrıca 5 çeşit kart kalitesi bulunmaktadır. Bunlardan ilki Basic Cards "Temel Kartlar", herkeste mutlaka olan kartlardır. Kahramanları seviye arttırdıkça ve eğitici bölümleri tamamladıkça gelirler. Common Cards "Yaygın Kartlar", çok fazla bulunur ve toplaması en basit kart çeşitidir. Rare Cards "Nadir Kartlar", ismi gibi nadir bulunan kartlardır ve oldukça güçlüdürler(istisnaları da vardır). Epic Cards "Epik Kartlar", çok daha nadir bulunurlar ve çok daha güçlüdürler(istisnaları da vardır). Son olarakta Legendary Cards "Efsanevi Kartlar", Aşırı zor bulunurlar ve aynı derecede aşırı güçlüdürler(istisnaları vardır).

Yaratık Kartları

Adından da anlaşıldığı gibi oyun alanına "board" koyabildiğimiz kart çeşitidir. Her bir yaratığın kendi canı ve saldırı gücü bulunmaktadır. Örneğin Bloodfen Raptor'ın 3 saldırısı ve 2 canı vardır. Yaratıklar farklı şekillerde boarddan kaldırılabilir. Bunlardan birkaçı şöyledir:

Öldürülünce (Bloodfen Raptor 2 hasar yerse ölür).
Bir büyü ile yok edilince(hasar almadan direk yaratığı yok etmek).
Bir büyü ile kullanıcısının eline geri gönderilirse.

Bir yaratığı ilk boarda koyduğunuzda onunla hemen saldıramazsınız(istisnaları tabiki de var). En az 1 tur geçmesini beklemelisiniz. Yani boarda koyduğunuz yaratık ile saldırabilmeniz için rakibiniz sırasında bu kartın hayatta kalması gerekmektedir. Sıra tekrar size geldiğinde boarddaki yaratıklarınızı rakibinizin yaratıklarına veya kahramanına saldırmak için kullanabilirsiniz. Bir yaratık başka bir yaratığa saldırdığı zaman, 2 yaratığında saldırı gücü karşısındakine hasar vererek canını azaltır. Örneğimizdeki Bloodfen Raptor başka bir Bloodfen Raptor'a saldırırsa 2'side birbirine 3'er hasar vererek öldürür. Başka bir örnek verecek olursak Bloodfen Raptor'ımız Oasis Snapjaw'a(2 saldırı 7 can) saldırırsa sevgili Bloodfen Raptor'ımız ölür (Oasis Snapjaw'dan 2 hasar alınca canı 0'a düşecek). Ancak Oasis Snapjaw'ın canı 7'den 4'e düşeceği için yaşamaya devam edecektir. Her yaratık her turda 1 kere saldırabilir(bununda istisnaları var).

Büyü Kartları

Bu kartlar board'a herhangi bir yaratık koymazlar(istisnalar mevcut). Etkilerini düşman veya dost yaratıklar veya kahramanlar üzerinde gösterirler. Örneğin "Fireball" büyüsü kullanıldığı hedefe(yaratık veya kahraman) 6 hasar verir. "Healing Touch" büyüsü ise kullanıldığı hedefin(yaratık veya kahraman) 8 canını iyileştirir(maximum canını yükseltemez).

Kart Koleksiyonu

Kartlarınız üyeliğinize bağlıdır ve başka üyeliklerle takas yapılamaz. Bütün sahip olduğunuz kartları ana menüdeki "My Collection" sekmesinde görebilirsiniz. Burada destelerinizi tasarlayabilir, henüz bulamadığınız kartları yaratabilirsiniz.

NASIL OYNANIR

Her Hearthstone oyununun başında oyunculardan biri rastgele olarak ilk oynayacak olan oyuncu seçilir. ilk oyuncu 3 kart ile oyuna başlarken ikinci oyuncu 4 kart ve "The Coin" (kullanıldığı turda oyuncuya +1 mana kazandırır ve tek kullanımlıktır) ile oyuna başlar. Oyun başında iki tarafta 1 mana ile başlar.

Sıra size her geldiğinde destenizden rastgele 1 kart çekersiniz ve önceki tur kullandığınız mananız tekrar dolarak üzerine +1 mana eklenir(mana ekleme, mevcut "Mana Crystal"lerinize bir yenisinin eklenmesiyle olur). Sonrasında board'daki yaratıklarınızı kontrol ederek saldırabilir ve elinizdeki kartları oynayabilirsiniz. Bir turda mananızın yettiği kadarıyla istediğiniz kadar kart oynayabilirsiniz. Örneğin 6 mananız varsa, 2 adet 3 manalık ve istediğiniz kadar 0 manalık kart oynayabilirsiniz. Aynı zamanda Hero Power'ınızıda kullanabilirsiniz(İstisnasız Hero Power her zaman 2 mana değerindedir ve her tur 1 kere kullanılabilir).

Mana Crystalleriniz maximum 10a kadar çıkabilir. Normal şartlar altında 10. turda 10 mananız olması gerekir ancak bu durumu değiştiren kartlar da bulunmaktadır. Board'da maximum 7 tane canavarınız bulunabilir ve daha fazlasını koymanıza izin yoktur. Elinizde Maximum 10 tane kart tutabilirsiniz ve daha fazlasını çekmeye çalışırsanız çektiğiniz kartlar yanar. Oyun, taraflardan biri diğerinin kahramanını öldürdüğünde(canını 0'a veya daha da aşağıya indirdiğinde) son bulur.

GOLD-DUST-PARA

Gold "Altın", Play modunda kazanılan oyunlarda, günlük gelen görevleri tamamlayarak, başlangıç görevlerini yaparak, Pratik modunu bitirerek ve Arena bitirerek kazanılır. Goldumuzu harcayabilceğimiz yerler şunlardır:

Arenaya giriş ücreti 150gold
1 paket kart açmak için(1 paketten 5 tane rastgele kart çıkar ve bunlardan en az 1 tanesi rare kalitedir) 100gold
Macera Modunu açmak, her bir wing 700gold

Arcane Dust elinizdeki kartları "Disenchant" ederek kazanılır. 1 paket açarken içinden ne çıkacağını hiçbir zaman bilemezsiniz. Herbir destede aynı karttan maximum 2 adet bulunabilceği için aynı karttan 3.sü çıkarsa hiçbir işe yaramıcağı için bu kartları disenchant yaparız. Aynı zamanda hiçbir zaman kullanmıcağımızı düşündüğümüz kartlarımızıda disenchant yapabiliriz(elimizde sadece 1 tane olsa bile). Disenchant'tan elde edeceğimiz Arcane Dust miktarı, disenchant ettiğimiz kartık kalitesine bağlı olarak değişir. Arcane dustları elimizde olmayan ve kullanmak istediğimiz kartları yaratmak için kullanırız.

Elimizdeki eksik kartları daha hızlı bi şekilde tamamlamak istiyorsak pamuk eller cebe gitmeli. Oyun her ne kadar ücretsiz oynanabilsede bir süre sonra "Bende bu kart hala niye yok çok istiyorum." diyerek para yatırmak isteyenler olabilir. Ancak ne kadar para yatırırsak yatıralım elde edemediğimiz bazı kartlar olacaktır (neyse ki Arcane Dust'ımız var). Parayla alınabilcekler:

Kart paketleri(2'li,7'li,15'li,40'lı)
Macera modu(Naxxramas ve Blackrock)
Kahramanlar(Magni Bronzebeard, Alleria Windrunner, Medivh)
Arena giriş ücreti

Hearthstone oynaması ve öğrenmesi kolay bir oyundur. İndirmek ve oynamak ücretsiz oldup bilgisayar başında günlerinizi ve saatlerinizi geçirmeden de belirli bir seviyeye gelebilceğiniz bir oyundur. Her zaman oynadığınız oyuna biraz ara vermek istediğinizde veya işten eve gelipte çok fazla yorucu olmayan bir oyun oynamak istediğinizde Hearthstone tam size göredir.

"Kartların kalbine inanın" dediğimde aklınızda bir şeyler çağrışıyor mu? Benim gibi 90'lı yıllarda hayatlarının çoğunu Yu-Gi-Oh! türevi kart destelerine harcayanlar, ne demek istediğimi anlamıştır. Her ne kadar Magic: The Gathering popülerlik anlamında daha çok göze batsa bile, benim kalbim biraz daha farklı yönlere eğilimli. Buna anime ve manga sevgisi de eklenince, doğal olarak iş, farklı yönlere kayabiliyor. Pokemon'u, Digimon'u ve daha nicesi kart oyunları dünyasına adım attığından beri oyun dünyası da bu türün ekmeğini yemeye başladı. Uzun süredir takip ettiğim ve hakkında çok az şey bildiğim Magic: The Gathering, masaüstü kart oyunlarından video oyununa geçiş süresinde gerçekten başarılı işler çıkartmış. Magic: The Gathering'e az biraz göz attığımda, günümüzün en popüler kart oyunu Hearthstone: Heroes of Warcraft ile kıyaslanmasının çok normal olduğunu fark etmemek mümkün değil.

12 Mart 2014'ten itibaren tüm meraklılarına "Ben geldim!" diyen Hearthstone: Heroes of Warcraft (HHoW), Blizzard'ın yeni göz bebeği olma yolunda hızla ilerliyor.

Kabul edelim, kart oyunlarını herkes sevmez.
Kapalı betasına katıldığım günden beri aklımda sayısız soru var. Bunlardan en başlıca olanı ise şu: "Hearthstone: Heroes of Warcraft nasıl bu kadar sevildi?" Blizzard yüzünden mi? Warcraft evreninden kopup gelen karakterler sayesinde mi? Yoksa ücretsiz olması yüzünden mi? Belki de hepsi birden. Yıllardır takip ettiğim Blizzard'dan şikayetçi olduğum tek nokta, Diablo III'ün ilk çıktığı zamanlarıydı. Şu sıralar kendisini bir şekilde toparlamayı başaran Blizzard, "geç olsun, güç olmasın" sloganıyla paçayı kaptırmaktan ucu ucuna kurtulmuş oldu.Söz konusu kart oyunları olduğunda çoğumuz çekingen davranırız. Kartlar üzerindeki minik yazılar, karakter tanıtımları, yetenekleri ve daha sayamayacağım çok fazla içerik... Hearthstone: Heroes of Warcraft bunları ve çok daha fazlasını içeriyor olmasına rağmen ondan korkmanıza gerek yok. Aksine kart oyunlarından hoşlanmayan insanı bile, kendisine çekebilecek özel bir gücü, basitliği var. Kart çeşitliliği oyunu daha da çekici yapan başka bir konu. Bir de "haydi ya, bir el daha atayım" cümlesi Hearthstone'la geçirdiğiniz süreç içerisinde en çok kullandığınız cümlelerden biri olacak.

Thrall, sesine kurban...
Hearthstone: Heroes of Warcraft'ın her sınıfını Warcraft serisinden bir şampiyon temsil ediyor. Warrior için Garrosh Hellscream, Shaman için Thrall, Rogue için Valeera Sanguinar, Paladin için Uther Lightbringer, Hunter için Rexxar, Druid için Malfurion Stormrage, Warlock için Gul'dan, Mage için Jaina Proudmoore, Priest için Anduin Wrynn. Kahramanların hepsi seslendirilmiş durumda ve yer yer bizi gaza getirebilecek, yer yer ise rakibimizin moralini bozabilecek kısa yorumlar yapabiliyorlar. Ayrıca oyun içerisinde bulunan 382 adet kartın çoğunun farklı birer özelliği var. Evet doğru okudunuz, neredeyse her kartın özelliği, sesi ve kullanışı onları özgün ve farklı kılıyor.

Copyright © 2014 Sitenin hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama ve alıntı yapılamaz !
Kullanıcı Sözleşmesi