Künye

Platform: PC

İlk Adımlar

Oyunda yeniysen, en çok ihtiyacın olan ve düşünmen gereken şey hammaddelerdir. Oduncu kampında odun, kil ocağında kil ve demir madeninde demir üretebilirsin. Bu binaların seviyelerini ne kadar yükseltirsen, üretimin de aynı oranda artar. Oyuna başladığın ilk günlerde, odaklanman gereken binalar, kaynak üretimi sağlayanlar olmalıdır.

Eğer kaynak üretimi ile ilgilenirken ya da kaynak üreten binalarını geliştirirken yağmalanıyorsan ya da yağlamalanma riskin çok yüksekse, madenlerini korumanın bir diğer yolu da gizli depo yapmaktır. Gizli depo seviyesini ne kadar yükseltirsen, gizli deponun saklama kapasitesini o oranda arttırmış olursun. Bu sayede gelen yağmacılardan kaynaklarını korumuş olursun. Ayrıca duvar yapımına başlaman da yararlı olacaktır. Başlangıç aşamasında duvar rakip oyuncuların büyük kayıplar vermesine sebep olacaktır ve böylece saldırı alma riskini azaltacaktır.

Maden binalarını ve kaynak üretim planlarını düzenledikten sonra, asker üretimin için ticaret yapmaya başlayabilirsin. Kışla nda (ana bina 3. seviyede olmalı) mızrakçı üretebilirsin. Mızrakçılar saldırı için çok uygun olmayabilirler, ancak kaynak transferleri ve zayıf oyuncuları yağmalamak için uygundur.

Eğer ticaret yapmak istersen, pazar (ana binanın 3., deponun 2. seviyede olması gerekir) inşa edebilirsin. Bu bina sayesinde, çevrende bulunan köylerin neleri satışa çıkardığını görebilirsin. Bu şekilde, hangi kaynaklara ne kadar değer verdiğine bakarak, hangi oyuncunun nelere ihtiyaç duyduğunu da öğrenebilirsin. Elbette kendi satışlarını da pazar sayesinde yapabilirsin, fakat unutma ki pazar binan 1. seviyedeyken, 1 satıcın olur, yani kendi tekliflerinin kapasiteni aşmamasına dikkat et.

Bunun yanında dilersen bir klan a katılabilirsin. Birlikte daha iyi savunma ve ticaret yapabilirsiniz. Elbette arkadaş da edinebilirsin!

Geç Başlangıç

Eğer bir dünyaya geç başlangıç yaparsan, stratejini de değiştirmen gerekir. Elbette düzenli ve güvenli kaynak üretimi çok önemlidir ve kendini diğer köylerin yağmalarından koruman gerekir. En kısa sürede duvar ve gizli depo inşa edip seviyelerini arttırmanda fayda vardır. Bazen olası düşmanlarına güzel mesajlar yazman, aranızda bir arkadaşlık başlatabilir. Köyün yeterince gelişir gelişmez, sen de asker üretip yağmalara başlayabilirsin. Yağmalayarak kazanacağın kaynaklar, köyünün gelişimini hızlandırır.

İşte normalde gerçekleştirdiğin normal gelişime göre en büyük fark:

Her şeyini tek misyonere yatırma hatasını yapma. Diğerlerine yetişmek için daha fazla köye sahip olmak istemen mantıklı görünebilir. Fakat bu durum, ölümcül bir hata olma potansiyeline de sahiptir. Oynadığın dünyada uzun süredir oynayan çok güçlü oyuncular, kendi köylerini geliştirmiş ve güvenliklerini çok yüksek tutmuş olabilirler ve haritada çok önemli stratejik noktalara yerleşmiş olabilirler. Eğer askerlerinin büyük bölümü saldırılara, yağmalara gönderirsen, bu tür oyuncular için kolay lokma olabilirsin! Bu tür oyuncular çevrelerini çok dikkatli incelerler ve yeni aldığın köyleri henüz geliştirmeden elinden almaya çalışabilirler. Saldırıya uğradığında, herşey için çok geç olabilir.

Buna karşı uygulayabileceğin tek strateji, çok miktarda mızrakçı ve kılıç ustası üretmektir. Güçlü oyunculara kolay lokma olmanı engeller ve çoğu kez, tekrar saldırmalarına engel olur. Eğer ciddi bir yenilgi alırlarsa, seni rahat bırakırlar. Bu durum sana büyük bir moral kaynağı oluşturur. Böylece yüksek puanlı oyuncuların saldıran askerlerinin moralini %70'e varan oranda düşürebilirsin!

Köyünün güvenliğini arttırmak sana zaman kaybı olarak görünebilir. Ancak sonraki safhalarda bunun çok faydasını göreceksin. Örneğin 1200 mızrakçı ve 1200 kılıç ustası çok iyi bir savunma teşkil edebilir ve artık köy güvenliğini de sağlamış olup başka köyler alabilmek için misyoner üretmeye başlayabilirsin.

Büyük olasılıkla, çevrendeki köylere bakarak buna değdiğini fark edeceksin.

Köye Genel Bakış

Köye genel bakış tek sayfada köyün ile ilgili bir çok bilgi verir. Mevcut bina seviyelerini, kaynak üretimini, asker sayını ve askeri hareketlerini buradan görebilirsin.

Klasik ve grafik görünüşten birini tercih edebilirsin. Yavaş bir internet bağlantısına sahipsen ve daha hızlı hareket etmek istiyorsan klasik görünüm avantajlıdır. Premium Hesaba sahip olduğunda ayrıca her binanın daha ne kadar bir süre üretim yapacağını, köyde kaç tüccarın olduğunu ve depolarının ne zaman dolacağını görebilirsin.

Kurallar

1) Multi Hesap
Her oyuncunun her dünyada 1 adet hesabı olabilir. Her hesabın bir tane sahibi olabilir ve o hesaba başka bir kişi giriş yapamaz veya hesapta oynayamaz. Birden fazla hesap sahibi olan kullanıcının varlığı tespit edildiği takdirde kurallar dahilinde bütün hesapları süreli/süresiz olarak kapatılabilir. Bir hesap, ancak o hesabın üzerine kayıtlı olan kişi tarafından (bakıcılık izni hariç) yönetilebilir. Bu durum bağlantı paylaşımı yapmış hesaplar için de geçerlidir ve bağlantı paylaşımı yapmış iki oyuncunun birbirinin hesabını yönetmesi kesin olarak yasaktır. Bir kişinin birden fazla hesap açması multi kayıt olduğu gibi, farklı kişilerin açtığı ve sahibi olduğu kayıtları, tek bir veya aynı dünyada ya da hiç bir dünyada oyuncu olmasa da sahibi dışında başka bir kişinin bakıcılık izni harici kullanması durumu da multi hesap kapsamında değerlendirilebilir.

2) Ortak Bağlantı Bildirimi
Ortak internet bağlantısı kullanan ve aynı dünyada oynayan oyuncular ortak IP kullanımını ilan etmelidir. Bu oyunun ayarlar bölümünden yapılır. Ortak internet bağlantısı kullanan oyuncular birbirine destek gönderemez, ticaret yapamaz. Ortak internet bağlantısı kullanan oyuncular başka bir oyuncu ile 24 saatlik süre dolmadan arka arkaya etkileşime geçemez. Buna saldırı, destek, kaynak gönderme ve ticaret dahildir. Bir internet bağlantısındaki her oyuncu sadece kendi hesabına girmelidir.

3) Mesajlaşma & Mesaj İçeriği
Diğer oyunculara hakaret etmek yasaktır. Oyuncu İsminde, Köy İsimlendirmelerinde, Profil İçeriklerinde, Klan İsimlerinde, Klan Açıklamalarında veya Özel Mesajlarda hakarete izin verilmez. Oyunda siyasi, pornografik, ırkçı ve uygunsuz materyallerin veya linklerinin kullanılması yasaktır. Reklamlar, diğer web tabanlı oyunlara ait linkler, yönlendirme sistemleri veya para kazanma tuzakları yasaktır. Bu kurallar, oyuncuların kendilerine ait metinler veya grafikler gönderebildikleri bütün oyun alanları için geçerlidir. Destek Sistemi ile iletişime geçildiğinde hakaret veya tehdit kullanımı kesinlikle hoş görülmeyecektir. Bu şekilde davranan oyuncular ceza ve/veya oyundan ihraç edilme ile karşılaşabilir.

4) Hesap Devri
Oyuncu oyunu bırakıyorsa hesabını başka bir oyuncuya devredebilir. Bu durumda her iki taraf da devir gercekleşmeden önce Destek Sistemine bildirim göndererek bu durumu belirtmek zorundadır. Hesabın mevcut sahibi ve yeni sahibi ayrı ayrı bildirim açarak devir konusunda oyun takımını bilgilendirirler. Hesabın mevcut sahibi e-posta adresini değiştirerek yeni sahibin beyan edeceği adresi yazar. Her iki taraf da e-postalarına gelen mail ile bu değişikliği onaylar. Ardından hesabın yeni sahibi “Şifremi Unuttum” seçeneği ile e-posta adresine yeni şifre ister ve destek sistemine hesap devrini tamamladığını bildiren bir bildirimde bulunur. Böylece devir işlemleri tamamlanmış olur. Hesabı devir alacak yeni kişi eğer oyunda farklı bir hesaba sahipse bu işlemleri yapmadan hesabı "Silme" moduna almalı ve tekrar giriş yapmamalıdır. Eğer bir oyuncu hesabını devrettiyse ve 30 gün içinde oyuna yeni bir hesapla geri dönmek istiyorsa, yeni hesap aldıktan hemen sonra hiçbir hareket yapmadan Destek Sistemi ile iletişime geçmelidir.

5) Hesap Bakıcılığı
Bakıcılık belirli bir süre için giriş yapamayacak olan bir oyuncunun hesabının başkası tarafından geçici olarak yönetilmesidir. Aktif olan her hesap bakıcı belirleyebilir. Bakıcılık yapılan iki hesap tarafından koordine saldırılar, kaynak aktarımları, aynı ağda bulunan kişi için destek birlikler oluşturup destek saldırılarda bulunmak ve herhangi başka ortak bir eylemde bulunmak kesinlikle yasaktır. Bu kural bakıcılığın bitmesinden ya da aktarılmasından sonraki 24 saat için de geçerlidir.

6) Hesap Satışı
Hesapların ticari amaçla kullanılması yasaktır. Bir hesabın satılması söz konusu olamaz. Başka bir oyuncuya saldırmak gibi oyun içi aktiviteler karşılığında “Premium Puan” istemek yasaktır.

7) Hatalar
Oyun hatalarından faydalanmak kurallara aykırıdır. Kullanan oyuncular cezalandırılır. Önemli bir hata bulduğunuzda, oyuncu olarak hatayı rapor etmek görevinizdir.

8) Bot (Yardımcı Program) Kullanımı
Klanlar sadece standart tarayıcılar ile oynanmalıdır. Otomatik olarak oyuna giren bot, tarayıcı eklentileri, sizin yerinize tıklama yapan scriptler, tarafımızdan onaylanmayan kodlar ve diğer uygulamaları kullanmak/bulundurmak yasaktır. Tüm Greasemonkey scriptleri yasaktır. Premium puanı kullanan oyuncuların izin verilmiş Javascript emirleri(script) hızlı menu çubuğuna eklemesine izin verilir. Bu tür scriptler otomatik form doldurma gibi basit işlemleri yaparak oyunculara yardım eder(asker üretimi gibi). Ancak bu JavaScript emirleri birden fazla tıklamayı sizin adınıza yapmamalıdır. Ayrıca, bu scritpler hesap yöneticisi veya Klanlar Ekibi tarafından onaylanmış diğer özellikler ile etkileşim içerisinde değildirler. Eğer scriptin yasal olup olmadığından emin değilseniz destek ekibine sorunuz.

9) Bildirimleri Kötüye Kullanma
Saldırı veya savunma halinde kasıtlı olarak ceza almak amaçlı yapılan hareketler bu ceza kapsamında değerlendirilecektir.

10) Dil
Burası Klanlar oyununun Türkiye sunucusudur. Tüm profiller, mesajlar, forum yazıları ve yayınlanan diğer her şey Türkçe veya İngilizce olmalıdır. Bir oyuncuyu milleti nedeniyle klana almamak yasaktır.

11) Hesap Silinmesi ve Diğerleri
Aktif olmayan dünya hesapları 14 gün sonunda silinir. Eğer "Premium Puan" aktifse silinme işlemi gercekleşmez. “Premium Puan” sadece oyun içinde fayda sağlar, oyuncuya Klanlar kurallarına uymama hakkı vermez. Herhangi bir nedenle kapatılan hesabın içinde kalan “Premium Puan” geri ödenmez. Bu kurallar gerekli görüldüğünde değiştirilebilir veya adapte edilebilir. Kurallarda yapılan değişiklikler forumda veya Klanlar ana sayfasında duyurulur.

12) Tarafsızlık
Her oyuncunun diğer oyunculara ve Innogames ekibine saygılı olması beklenir. Kurallara uymak eğlenceli ve adil bir oyun ortamı yaratır. Kurallarla ilgili tartışmalarda Klanlar yöneticileri son karar yetkisine sahiptir. Kurallarla ilgili yorumları, son sözü söyler. Oyundan herhangi bir oyuncuyu uzaklaştırma hakkımız saklıdır. Her oyuncunun Destek Sistemine başvurma hakkı vardır.

13) Takım Üyeleri
Takım Üyeleri hakkında asılsız iddialarda bulunmak, kanıtsız suçlamalar yapmak ve diğer oyun üyelerini örgütleyerek Klanlar Yöneticilerine karşı kışkırtmak yasaktır. Bu eylemlerde bulunan hesaplar CoMa veya Takım Lideri tarafından süreli/süresiz olarak kapatılabilir. Yönetici isimlerinin taklit edilerek hesap açılması, isimlerin oyun içerisinde şehir veya klan ismi olarak kullanılması, benzer isimler kullanılarak Forum üzerinde veya Oyun içerisinde diğer üyelerle iletişime geçilmesi, mesajlaşma sistemlerinin kullanılması yasaktır. Bu kuralı ihlal eden oyuncuların isimleri değiştirilerek, hesapları süresiz olarak kapatılır.

14) Ceza İtirazları ve Şikayetler
Veri Gizliliği Sözleşmesi ve şirket prosedürleri doğrultusunda cezalar hakkında itirazlar sadece Hesap Sahibi tarafından yapılabilir. Hesap sahibi dışında yapılan toplu / bireysel itirazlar ile açıklama istekleri tarafımızdan geri çevrilecektir. Kabul edilen sözleşmeler gereği bu tarz bilgilerin 3ncü şahıslarla paylaşılması yasaktır. Hakkınızda yapılan ve hali hazırda devam eden / değerlendirme süreci tamamlanmamış işlemleriniz için InnoGames firmasına ve firmanın diğer çalışanlarına toplu olarak e-posta atılması, destek sisteminin gereksiz yere kullanılarak toplu halde bildirimde bulunulması yasaktır. Verilen cezalar ve uygulanan işlemler hakkında Türkiye Takımı ve bu takımın yöneticileri yetkilidir. Innogames GMBH verilen kararı inceleme hakkına sahiptir.

15) Hesap Hırsızlıkları
Her oyuncu geçmişte de olduğu gibi hesabının güvenliğinden kendisi sorumludur. Güçlü bir şifre yaratmak, kişisel gizliliğini korumak, şifresini kimse ile paylaşmamak ve kombinasyonlarını doğru ayarlayarak hesap güvenliğini arttırmak oyuncunun sorumluluğudur. Oyunumuz içerisinde hiçbir hesabın şifresinin sistemimiz üzerinde çalınması mümkün değildir. Hesap hırsızlıklarında oyuncu zafiyetlerinden ve güvenliğin yeteri kadar sağlanmamasından kaynaklanan durumlarda tüm sorumluluk hesap sahibine aittir.

16) Premium Puan İşlemleri
Oyun üzerinde herhangi bir platformda, kar amacı güdülerek / kar elde edilerek veya platformu zarara uğratacak şekilde şirketimize ait oyun paralarının satılması / alınması ve satılmaya ya da alınmaya teşebbüs edilmesi yasaktır.

17) Şifre İşlemleri
Oyun üzerinde herhangi bir platformda hiç bir oyuncu diğer bir oyuncuyu şifresini vermesi yönünde zorlayamaz. Oyunculardan mesaj atarak oyun hesaplarının şifresinin istenmesi, tehdit veya farklı yollarla şifrelerine ele alınarak hesaplarının kontrol edilmesi yasaktır.

Copyright © 2014 Sitenin hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama ve alıntı yapılamaz !
Kullanıcı Sözleşmesi