Künye

Ücret: Üretsiz
Platform: PC

Popmundo Eski adıyla Popomundo Extralives AB'nin geliştirdiği, internet üzerinden oynanan bir rol yapma oyunudur ve oyuncular sanal müzik sanayisinde şöhrete kavuşmaya ve/veya tıp, itfaiyecilik gibi farklı kariyer dallarında ilerlemeye çalışırlar. Oyun gerçek zamanlı oynanır ve oyunda oynatılan karakter gelişimine oyun süresince devam eder.
Popmundo metin bazlıdır ve grafikleri ve sesi olan geleneksel bir bilgisayar oyunu değildir. Oyun hiçbir zaman bilgisayara karşı oynanmaz ilişki kurulan her karakter dünyanın bir noktasında oyunu oynayan gerçek bir kişidir.
Oyun ilk kurulduğu zamanlarda tamamen müzik üstrisi tabanlı iken artık oyuna evlilik, ebeveynlik, politika gibi kavramlar girmiş ve Popmundo, bir sanal hayat platformu halini almıştır.

Oyunda ilerlemek için ilk olarak annenin sözlerini dinlemek gerekir. Bir yandan arkadaşlar edinip, sosyal hayatlarını geliştirirken çaylakların bir yandan da 17 farklı müzik çeşidinden oluşan müzik yelpazesinde kilerine bir çeşit seçip grup kurmaları gerekmektedir. Bu grupla karakter dünyanın her yerinde konserler verebilir, albümler çıkarabilir, kısacası müzik dünyasında başarılı olma yönünde ilerleyebilir. Oyunda 56 günün sonu bir popmundo yılı olarak kabul edilir.
Oyunda işlere girerek para kazanıp, bankalara para yatırarak popmundo yılının sonunda faiz alabilirsiniz. Her hafta bir kere yapılan güncellemeler sonunda 1 ila 3 deneyim puanı alırsınız. Bu puanlarınızı moralinizi yükseltmek, sağlığınızı artırmak ya da üzerinde çalışmakta olduğunuz yeteneğe verebilirsiniz fakat en mantıklı hamle karakter sayfanızdaki becerileri geliştirmektir. Bunun faydasını uzun vadede görürsünüz.
Oyuna VIP üye olduğunuz vakit daha fazla para kazanacağınız CEO mesleğini seçebilirsiniz. Ayrıca VIP üyeler cep telefonlarıyla arkadaşlarını arayabilir, online alışveriş yapabilirler. VIP üyeler kolaylıkla kaliteli konser mekanlarını ve stüdyolarını ucuz fiyata bulma şansına sahiptirler ve kabileye katılıp kabile forumunda sohbet edebilirler. Oyunda suç kariyeri de mevcuttur bunların da yetenekleri vardır: Temel Suç, Hırsızlık, Yankesicilik, Zimmete Para geçirme, Kundakçılık, Hapishaneden Kaçma, Dükkan Hırsızlığı gibi.. Bunlara ek olarak bir suçlunun olmazsa olmazı gizliliktir. . Bir suçlu oyunda gerçek hayatta oyunda RL olarak adlandırılır en fazla 30 gün ceza alabilir. Oyunda gizemli bir çok nokta vardır örneğin 9 ve 10mm silahlar dinamit lokumu gibi oyunda bulunması zor olan gizli eşyalar vardır.
Oyunda 56 günde bir bir popyıl tekrarlayan özel günler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları gerçek hayattan alınmıştır. Örneğin: Sevgililer Günü, Noel, Yeni Yıl gibi. Bazı özel günler ise oyunun ki senaryosundan meydana gelmiştir. Örneğin Aziz Kobe günü, oyunun ilk annesi olan Kobe Tai adına düzenlenir ve her yıl oyuncular Singapur, Johannesburg, Moskova ya da Tromso'daki patikaları aşarak başarı kazanabilirler. Aynı şekilde her yıl Londra'daki Highgate Cemetery'de bulunan lahitin açılıp zombi avının mümkün kılındığı Ölüler Günü, ilk diktatör olan Melvin Stjärnblom'dan kurtulmanın anısına düzenlenen Kurtuluş Günü gibi günler de mevcuttur.
Oyunda, Rio de Janeiro şehrinde her yıl Büyük Patlama Big Bang adı verilen müzik festivali düzenlenir. Bunun yanı sıra Müzik Bakanlığı'nın düzenlediği ve oyunun en önemli aktivitesi olarak görülen Popmundo Festivali vardır, ancak bu festivalin düzenlenme zamanının belirli bir periyodu yoktur.
Popmundo'nun en fazla üyeye sahip olduğu ülke Türkiye'dir. Türkiye'yi İstanbul, Ankara , İzmir , Antalya Bursa ve Adana şehirleri temsil ediyor.
Oyunun İlkleri düşünüldüğünde ilk üyesi Jonas Holtenerberg, Kurucusu Jonas Zapatero, İlk Annesi Kobe Tai, İlk diktatörü Melvin Stjärnblom, İlk zombisi Robert Zombie'dir.
Popmundo'da çeşitli özelliklere sahip VIP pakedi dışında birde özel kredi seçenekleri vardır. Belli bir miktar karşılığında 1000 kredi alıp bunu sunulan seçenekler arasında harcama imkanı mevcut.

Bir dünya hayal edin. Ama elinizde hayallerinizden ve bu hayallerinizi gerçekleştirmek için depoladığınız hırstan başka bir şey olmasın bu dünyaya ilk ayak bastığınızda. Önünüzde sizi bekleyen şeylerden sadece birkaçı ise elde edeceğiniz ve sonradan gururla taşıyacağınız onlarca başarı, muhatap olacağınız yüzlerce insan ve keyfini çıkaracağınız uçsuz bucaksız bir hayat! Kulağa gerçekten bir parça gibi geliyor değil mi? Aslında size gerçek hayatın dinamikleri baz alınarak geliştirilmiş çevrim içi rol yapma oyunu Popmundo'nun ufacık bir kısmından bahsediyordum!

2004 yılında ilk kullanıcılarıyla buluşan Popmundo, 11 yıl içerisinde her gün değişip kendini geliştirerek bugünlere geldi. 2012'de altyapısında daha modern teknolojilerin kullanıldığı ve arayüzünün daha da kullanıcı dostu hale getirildiği, birçok yenilik içeren ikinci versiyonuyla her geçen gün sayısı artan on binlerce kullanıcıya alternatif bir hayatı yaşamaları için ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Çoğu çevrim içi oyunun aksine, bilgisayarınıza bir kurulum yapmanızı gerektirmeyen ve tamamen tarayıcınız üzerinden oynayabileceğiniz Popmundo’ya kaydolmak için ihtiyacınız olan tek şey geçerli bir mail adresi! Gelin kaydolduktan sonra bu alternatif dünyanın size neler sunacağına beraberce bir göz atalım.

Copyright © 2014 Sitenin hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama ve alıntı yapılamaz !
Kullanıcı Sözleşmesi