Künye

Platform: PC

Yeni Başlayanlar İçin World of Warcraft Rehberimize hoşgeldiniz. WoW'a yeni başlayacak/başlayan oyunculara hitaben hazırladığımız bu rehber sayesinde WoW'a başladığınızda bilmeniz gereken birçok bilgiyi öğrenebileceksiniz.​ 

 

 

World of Warcraft Nedir?​


World of Warcraft (çoğunlukla WoW şeklinde kısaltılmaktadır), Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. İlk olarak 1994 yılında çıkarılan Warcraft: Orcs & Humans oyunu ile tanıtılan Warcraft serisinin 4. oyunudur, ancak bu oyundan önceki oyunlar gerçek zamanlı strateji (RTS) türündedir. Warcraft III: The Frozen Throne oyunundan sonra kaldığı yerden devam eden oyunun konusu, yine önceki oyunlar gibi Azeroth adı verilen sanal gezegende devam etmektedir. World of Warcraft ilk olarak Blizzard Entertainment tarafından 2 Eylül 2001'de duyuruldu ve Warcraft serisinin 10. yılında 23 Kasım 2004'de satışa sunuldu.

Oyunun ilk genişleme paketi olan The Burning Crusade, 16 Ocak 2007'de yayınlandı. Bu genişleme paketi ile Outland oyun dünyasına katılmış oldu. İkinci genişleme paketi Wrath of the Lich King ise 13 Kasım 2008'de yayınlandı. BlizzCon 2009 konferansında ise oyunun üçüncü genişleme paketi Cataclysm duyuruldu. Yeni eklenti paketi 7 Aralık 2010'da piyasaya sürülmüştür. Bu eklenti paketiyle oyunun çıkış zamanında tanıtılan eski Azeroth kıtaları Eastern Kingdoms ve Kalimdor'da yıkım sonucu birçok kalıcı değişiklik olmuştur. 30 Haziran 2011'den itibaren World of Warcraft'ın klasik sürümü, The Burning Crusade genişletme paketi içeriğini de kapsayacak şekilde güncellenmiştir. 21 Ekim 2011'de BlizzCon 2011 konferansında oyunun dördüncü genişleme paketi Mists of Pandaria duyurulmuş, 25 Eylül 2012 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Oyunun, son duyurulan genişleme paketi Warlords of Draenor ise BlizzCon 2013 konferansında duyurulmuş olup, 13 Kasım 2014 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Paketler​

World of Warcraft tarihi boyunca 5 genişleme paketi piyasaya sürülmüştür: The Burning Crusade (2007), Wrath of the Lich King (2008), Cataclysm (2010), Mists of Pandaria (2012) ve Warlords of Draenor (2014). Ancak The Burning Crusade paketi 2011'de, Wrath of the Lich King paketi 2012'de, Cataclysm paketi 2013'te ve Mists of Pandaria paketi 2014'te Klasik World of Warcraft paketine dahil edilerek ücretsiz hale gelmiştir.


World of Warcraft'a başlayacak olan oyuncuların ilk alması gereken paket World of Warcraft: Battle Chest'tir (çoğu sitede World of Warcraft 5.0 olarak geçer). Bu paketle birlikte:

Oyuna giriş hakkı,
1 aylık oyun süresi,
Monk sınıfı oynayabilme,
Seviye 90'a kadar karakterinizi geliştirme hakkı,
Mesleklerinizi 600'e dek kasabilme hakkı,
Mists of Pandaria ile oyuna dahil olan kıta Pandaria'ya ve Pandaria zindanlarına giriş hakkı gibi onlarca özellik.

 

Seviye 90'e ulaştıktan sonra eğer hesabınızda Warlords of Draenor paketi bulunmuyorsa, hiçbir şekilde deneyim puanı (exp/XP) kazanamazsınız ve Warlords of Draenor ile oyuna dahil olan bölgelere giriş yapamaz, 90 seviyeye ulaşamaz, kısaca hiçbir Warlords of Draenor içeriğinden faydalanamazsınız. Warlords paketini almanızla birlikte oyunda bulunan tüm içeriklere erişim hakkına sahip olursunuz; seviye 90, Draenor gezegenine ve zindan & raidlerine giriş hakkı vb.

Paketlerin fiyatlarıysa şöyle:

World of Warcraft Battle Chest
World of Warcraft: Warlords of Draenor

World of Warcraft: Warlords of Draenor Collector's Edition
*Collector's Edition'ın normal paketten oynayış olarak hiçbir farkı yoktur. Tek fark içinde yer alan birkaç hediye ve oyun-içi binek ve pettir.

 

Oyuna Başlangıç​
WoW'a başlamak için bir Battle.net hesabınızın bulunması gerekmektedir. Battle.net üzerinden Create an Account sayfasından ücretsiz olarak bir Battle.net hesabı açarak Blizzard dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Hesabınızı açtıktan sonra, bir World of Warcraft lisansı eklemek için Battle.net ACCOUNT sayfasına geçiş yapın. Açılan sayfanın sağ bölümünde yer alan yeşil renkli Add a Game Key adlı büyük butona tıklayarak açılan sayfadaki kod kısmına World of Warcraft Battle Chest kodunuzu girerek WoW lisansınızı aktifleştirebilirsiniz (30 günlük ücretsiz oyun süreniz, kodu eklediğiniz anda başlamaktadır).

Hesap Yükseltme​

Eğer hesabınızı Warlords of Draenor'a yükseltmek isterseniz, aynı yeşil butondan girmeyeceksiniz kodunuzu. Hesabınızı yükseltmek için ACCOUNT sayfasında yer alan zaten mevcut olan World of Warcraft lisansınıza tıklayacak, ardından çıkan sayfadanın sağındaki panelde yer alan "I ALREADY HAVE A KEY" butonuna tıklıyor ve çıkan sayfadaki kod kutusuna Mists of Pandaria kodumuzu girerek hesabımızı MoP'a yükseltmiş oluyoruz.

Oyunu Yükleme​
WoW'u yüklemek için Battle.net Game Client Downloads sayfasına girin ve buradan Battle.net App'i yükleyin (sadece WoW yükleyicisini de yükleyebilirsiniz ama bu uygulama tüm Battle.net oyunlarını tek client üzerinden oynayabilmenizi sağlamakta).

Uygulamayı yükledikten sonra hesabınıza giriş yapabilir ve clientteki World of Warcraft kısmına geçiş yaparak oyunun yüklemesini başlatabilirsiniz. Yükleme aşaması 3 adımda gerçekleşmektedir:


1. adımda oyunun temel dosyaları yüklenir. Bu aşamada oyunu hiçbir şekilde oynayamazsınız.
2. adımda oyun için gerekli diğer dosyalar yüklenir. Bu aşamada oynarsanız zindan/raid/bölge yükleme ekranlarında birçok sorun yaşar, çeşitli doku sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.
3. adımda WoW'u oynayabilirsiniz fakat çeşitli yerlerde sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Blizzard Türk olarak oyun tamamen yüklenmeden oynamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

IRKLAR & SINIFLAR​

World of Warcraft ırkları ve sınıflarıyla ilgili detaylı bilgi için World of Warcraft: Irklar & Sınıflar Rehberi rehberimize göz atabilirsiniz.
MESLEKLER​

World of Warcraft'ta, 11'i birincil 4'ü ikincil meslek olmak üzere toplam 15 meslek bulunmaktadır. Ana meslekler de Gathering (Toplama) ve Production (Üretim) olarak 2'ye ayrılır.

Ana Meslekler
Toplama Meslekleri
Herbalism: Doğadaki otları toplamanızı sağlar. Elde edilen otlar, Alchemy mesleğiyle iksir yapmada kulllanılır.
Mining: Madenleri kazarak içindeki değerli eşyaları toplamanızı sağlar. Elde edilen eşyalar, Blacksmithing, Engineering vb. mesleklerde kullanılır.
Skinning: Belirli türdeki yaratıkların derilerini yüzmenizi sağlar. Elde edilen materyaller Leatherworking mesleğinde kullanılır.

Üretim Meslekleri

Alchemy: Herbalism mesleğiyle toplanılan otlardan iksir yapmakta kullanılır.
Blacksmithing: Çeşitli silah ve zırhlar üretmenizi sağlar.
Enchanting: Silah ve zırhlara bonuslar eklemeye yarayan enchantları üretmeye yarar.
Engineering: Çeşitli makineler, silahlar vb. üretmenizi sağlar.
Inscription: Glyph üretmekte kullanılan bir meslektir.
Jewelcrafting: Gem soketi bulunan itemlere gem üretmekte kullanılır.
Leatherworking: Skinning'den elde edilen derilerle çeşitli zırhlar üretmekte kullanılır.
Tailoring: Çoğunluğu Cloth türündeki zırhlar ve bazı uçan halı binekler üretmeye yarar.

İkincil Meslekler

Archaeology: Haritalarda kaybolan tarihi eserleri bulmakta kullanılır.
Cooking: Çeşitli yiyecekler, içecekler üretmek kullanılır.
First Aid: Yara bantları üretmekte kullanılır.
Fishing: Balık tutmaya yarar. Tutulan balıkların bazı türleri, Cooking mesleğiyle gıda üretmekte kullanılır.

Diğer Meslekler

Üstte saydıklarımın yanında sınıflara özel çeşitli meslekler de vardır. Bunlar;
Riding: Binek kullanabilmek için tüm sınıfların öğrenmesi gereken pasif bir meslektir.
Lockpicking: Sadece roguelar tarafından kullanılan bu meslek, kilitli kasa ve hazine sandıklarını açmakta kullanılır.
Runeforging: Bu meslek ise Death Knightlar tarafından silahlarına enchant uygulamak için sadece Acherus: The Ebon Hold adlı Death Knight ana merkezindeki Runeforge adlı makineler ile kullanılabilen bir meslektir.

Meslekleri Nasıl Öğrenebilirim?

Meslekler, eğitmenler tarafından öğretilir. Her ana şehirde tüm meslekler için eğitmen bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli köy ve kasabalarda da benzer eğitmenleri bulabilirsiniz fakat ana şehirdeki eğitmenler tüm meslek seviyelerini öğretebilirken, köy ve kasabalarda bulunan eğitmenler genelde Apprentice ve Journeyman seviyesine kadar eğitim vermektedir.

Ana şehirlerdeki eğitmenlerin yerini bulmak için etrafta gezinen guardlara sorabilirsiniz. Haritanızda sorduğunuz eğitmenin lokasyonu işaretlenecektir.

Meslek Seviyeleri

Her meslek bir seviyeye ve puana sahiptir. Mesleğinizi geliştirerek puanınızı artırdıkça, bir üst seviyeyi öğrenmeniz gerekir. Bu seviyeler;
Apprentice (1-75): En düşük meslek seviyesidir. Tüm eğitmenler Apprentice seviyesinde eğitim verebilirler.
Journeyman (75-150): En düşük 2. seviye meslektir. Journeyman seviyesini öğrendiğinizde mesleğinizi 75'ten 150'ye kadar kasabilirsiniz. Birçok eğitmen tarafından Journeyman eğitimi verilebilir.
Expert (150-225): Bu seviyede ise 225'e kadar meslek kasabilirsiniz.
Artisan (225-300): Artisan seviyesinde ise 225'ten 300'e kadar mesleklerinizi kasabilirsiniz.
Master (300-375): The Burning Crusade eklenti paketiyle oyuna eklenen bu seviyeyle ise mesleklerinizi 300'den 375'e kadar rahatça kasabilirsiniz.
Grand Master (375-450): Bu meslek seviyesi ise Wrath of the Lich King eklenti paketiyle oyuna dahil olmuştur. Mesleklerinizi 375'ten 450'ye kadar kasabilirsiniz.
Illustrious (450-525): Cataclysm ile oyuna dahil olan bu seviyede ise mesleklerinizi 450'den 525'e kadar devam ettirebilirsiniz.
Zen Master (525-600): Mists of Pandaria ile oyuna eklenen bu seviyede de, mesleklerinizi 525'ten 600'e kadar kasabilirsiniz.
Draenor Master (600-700): Warlords of Draenor ile birlikte, mesleklerin seviye sınırı 700'e çıkarılmış ve bu aşamaya Draenor Master adı verilmiştir.

Peki Mesleği Silmek (Unlearn) İstiyorum?​

İkincil meslekler hariç (ve sınıflara özel meslekler hariç) tüm meslekleri silebilirsiniz. Bunun için K tuşuna basınca açılan meslek sayfasında mesleğin bulunduğu bölgede bulunan kırmızı halkaya tıklamanız ve ardından çıkacak uyarıyı onaylamanız yeterlidir.

Not: Bir mesleği sildiğinizde, öğrendiğiniz tüm planlar, tarifler vb.yi de yok etmiş olursunuz.

 

 

Copyright © 2014 Sitenin hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama ve alıntı yapılamaz !
Kullanıcı Sözleşmesi